Denne sa stretávam s otázkou, čím sa živím alebo čomu sa vo svojom živote venujem. Moja odpoveď je jednoznačná: V lete učím kiteboarding a v zime snowkiting. Keď však spomeniem slovo „kiteboarding“, obvykle hneď za tým nasleduje otázka: „Nemyslíš náhodou kitesurfing?“

Áno, môžeme to pomenovať aj kitesurfing. V tomto športe totiž odjakživa existoval rozpor, či ho považovať za plavbu (boarding) alebo surfovanie (surfing). Pre mňa osobne je tento šport skôr plávením. Preto ho nazývam kiteboardingom. Iní si zas radšej povedia, že idú surfovať, preto skôr túto aktivitu nazvú kitesurfingom!

Niektorí tvrdia, že kite – alebo drak – je krídlo na využitie vetra, ktoré slúži na to, aby sa doska dostala cez vodu a nie na povrch vlny. Kitesurfisti však využívajú kite ako hlavný pohon, či už na cestu na vlnu alebo priamo na nej.

Ďalším aspektom tohto športu je doska samotná (board). Pri kiteboardingu jazdci používajú dvojité špičkové dosky, ktoré niesú vhodné na vlny. Pri kitesurfingu jazdec používa smerové surfové dosky, ktoré na ne určené sú.

Tento mladý šport má v skutočnosti veľmi veľa rôznych disciplín. Kým závodné disciplíny, rýchlostné disciplíny a slalom podporujú kiteboardingové nadácie, tak jazdy na vlnách, skákanie a freestyle sú bližšie práve nadšencom kitesurfingu.

Či to teda nazývame kiteboardingom alebo kitesurfingom, ide v podstate o tú istú vec – šport kombinujúci plachtenie, surfovanie, wakeboarding, windsurfing, skateboarding, snowboarding a dokonca aj paragliding. Je ťažké mu preto prisúdiť iba jediný ustálený názov. Isté je, že vždy pôjde o pestrý, vzrušujúci a všestranný akčný šport.