6 hlavných otázok každého z nás

1. Koľko stojí vybavenie?

Kiting nepatrí medzi najlacnejšie športy, ale našťastie nie je ani jeden z najdrahších. Pri kúpe nového vybavenia môžeme rátať v priemere okolo 2000 € za trapez, kite a board (doska). Cena sa odvíja od veľkosti a typu draka. Ak máte seriózny záujem o kajtovanie, zaobstarajte si ešte aspoň jedného draka. Používať ich budete v závislosti od sily vetra.

2. Potrebujem kurz?

Kiting sa radí medzi adrenalínové športy. Ubezpečujem vás, že draky sú silné a ak im nerozumiete alebo ich nerešpektujete, pri nesprávnom riadení vás môžu dostať do vzduchu v zlomku sekundy. Bez základných bezpečnostných vedomostí ohrozíte seba a všetkých okolo vás.

3. Mal by som vedieť plávať, ak chcem skúsiť kiting na vode?

Áno, vedieť plávať je pri kitesurfingu veľmi dôležité. Musíte byť pripravený na najhoršie možné scenáre, pri ktorých sa plávaniu nevyhnete.

4. Môžem kajtovať osamote?

Technicky áno, ale je vždy lepšie, keď ste skupina. Tak vždy máte aspoň jedného parťáka a viete si vzájomne pomôcť. Pri pristávaní a štartovaní draka je parťákova prítomnosť veľmi užitočná. Ak sa zraníte a potrebujete pomoc, je jednoduchšie mať pri sebe niekoho, kto vám pomôže alebo privolá pomoc. Takže môžete kajtovať sám, ale neodporúčame to. Je bezpečnejšie ísť si zašportovať s niekým ďalším.

5. Ako dlho trvá, kým budem schopný jazdiť?

Kiting je šport, ktorý sa dá pomerne rýchlo naučiť. Základ je ovládanie draka. Pri snowkitingu a landkitingu viete jazdiť už po pár hodinách. Naučiť sa kiteboarding vám pravdepodobne bude trvať dlhšie, ale nie je vylúčené, že aj te zvládnete pomerne rýchlo. Je to individuálne, ale v priemere sa vie účastník kurzu už na druhý až tretí deň postaviť na dosku a odjazdiť niekoľko metrov. Ideálne je absolvovať kurz 5- 6 dní pod dohľadom inštruktora.

6. Je kiting nebezpečný šport?

V začiatkoch, keď sa rodil kiting, to bol určite extrémny šport. Po niekoľkých rokov sa bezpečnostné systémy výrazne posunuli. Dnes dokážeme draka zbaviť 100 % sily behom sekundy jedným jednoduchým odstrelom. Aj preto je kiting bezpečný a vhodný šport pre všetkých za predpokladu, že poznáte bezpečnostné pravidlá a pristupujete k nim správnym spôsobom. Rizikové situácie sú u kitingu dôsledkom podceňovania poveternostných podmienok alebo z precenenia vlastných schopností. Rovnako ako v mnohých iných športoch, najhoršie nehody sa často týkajú skúsených jazdcov, ktorí hľadajú nové výzvy viac ako začiatočníci.