Je kiting bezpečný šport ?

Ak počujeme slovo kiting / kite / kitesurfing / kiteboarding, automaticky sa nám v mysli vynorí padák, vietor alebo lietanie. Už tieto samotné slová v nás vyvolajú strach, výzvu, rešpekt, prípadné nebezpečenstvo. Možno práve preto ste sa stretli s vetou: ,,Kiting je adrenalínový a nebezpečný šport.“

Je kiting / kiteboarding / kitesurfing nebezpečný šport ?

Tak ako aj iné športy, tak aj kiting má svoje pravidlá. Pri porušovaní pravidiel dochádza k potrestaniu športovcov. Pri kitingu však môže mať nerešpektovanie pravidiel za následok aj horšie tresty, ako pri inom športe. Osobne považujem kiting za bezpečný, keďže pravidlá dodržiavam. Prvoradé je ich poznať. Poďme sa teraz na základné z nich pozrieť spolu:

1. Výber správnej veľkosti draka. Ak si určujeme veľkosť draka, ktorý je vhodný do poveternostných podmienok, je dôležité si zmerať silu vetra. Pri precenení veľkosti draka si musíme uvedomiť, že drak tak prijme nadbytočné množstvo vetra, ktoré nám dáva nadbytočnú energiu – a tá býva nebezpečná.

2. Štart a pristátie draka.
Tu je jeden z dôvodov, prečo by si nemal chodiť kitovať sám. Neznamená to, že nie je možné odštartovať a pristáť s kitom sám, no predovšetkým pri nafukovacích kitoch sa to odporúča skôr pokročilým kiterom, než začiatočníkom.


3. Nesprávne naviazanie šnúr na draka.
Je dôležité mať šnúry správne naviazané a skontrolované. Pri štarte draka s nesprávne naviazanou šnúrou môže dôjsť k otáčaniu draka. Otáčanie draka nám môže dávať energiu, ktorá bude nečakaná, nekontrolovaná a nadbytočná. So zle naviazanou šnúrou bude drak neriaditeľný.


4. Počasie.
Kiting je outdoorový šport a počasie je s tým spojené. V kitingu je dôležité sledovať silu vetra a smer. Tak ako sila, tak aj smer sa môže meniť. V prípade zmeny sily vetra je potrebné zmeniť aj veľkosť draka. Pred kitovaním je dôležité si pozrieť predpoveď počasia, čím sa vyhneme nástrahám, ktoré na nás čakajú.

Tieto body sú len úlomky zo všetkých bezpečnostných opatrení. Kiting a kitesurfing sa stávajú čoraz populárnejšími.

Niektorý sa ho skúšajú učiť sami. Je ľahké si pozrieť videá a skúšať, ale je rozdiel niečo vidieť, vedieť a niečomu chápať. V kitingu sú pravidlá ktoré musíš vedieť a chápať im. Práve preto sa nechaj pripraviť na neočakávané situácie, nechaj sa naučiť ako na ne reagovať a vieš že budeš jazdiť sebavedomo a bezpečne.