V bazároch je použitej výbavy nespočetné množstvo. Môžeme tam nájsť skvelé ponuky, ale aj množstvo podrazov. Preto vám ponúkam 4 základné tipy, na ktoré by ste mali myslieť pri kúpe kite vybavenia.

Tip 1.
Kde som našiel inzerát:
v podstate existujú 2 miesta, kde sa dá nakupovať: lokálne alebo online. Určite je lepšie kupovať cez známych alebo od ich známych, ale nie vždy je takáto možnosť k dispozícii. Prednosť dajte osobnému stretnutiu spojenému s kontrolou a predajom výbavy pred posielaním poštou. Pokiaľ, predsa len nájdete dobrý inzerát, skontrolujte si či je možné tovar vrátiť a, či ide o reálnu osobu. Reagujte hlavne na inzeráty s fotkou a dostatočným detailným popisom k produkte a k jeho stavu.

TIP 2.
Čo nakupovať: mali by ste dopredu vedieť o aký typ kitu alebo veľkosť boardu máte záujem. Taktiež je dobré si naplánovať kedy si výbavu zakúpite. Väčšina jazdcov svoju výbavu predávajú po sezónne, takže vtedy nájdete najširšiu a najlepšiu ponuku. Pokiaľ ide o dosky tak tie vydržia niekoľko rokov a pokiaľ nemáte vysoké nároky tak sa oplatí kúpiť aj starší, dobre zachovalý board. V prípade kitu je situácia iná. Materiál plachty slabne s prichádzajúcimi rokmi, a preto nedoporučujem kupovať kite viac ako 2-3 roky starý, pokiaľ ho nehľadáte pre úplného začiatočníka na jednu sezónu alebo pokiaľ to nieje dobrá ponuka.

TIP 3.
Stav: pri osobnom stretnutí odporúčam si kita vyskúšať aj vo vzduchu. Hlavne jeho letové vlastnosti či sa ho daný predajca nechce zbaviť práve kvôli tomu. Hlavne pri starších komorových kitoch v cenovej relácii okolo 300€ s barom, je to bežné. Popravde sám som sa zlákal na takýto inzerát a stretávam sa s ľuďmi, ktorí majú podobnú skúsenosť. Pri nafukovacích kitoch odporúčam kita nafúkať, polietať s ním, čakať či nesfukuje a nieje prasknutý. Dôležitá je aj kontrola baru, daných šnúr či niesu šnúry príliš oslabené a vyťahané.

TIP 4.
Cena: určite si je treba najprv skontrolovať maloobchodnú cenu inzerovaného produktu. Produkt z tejto alebo minulej sezóny by sa mal pohybovať niekde na úrovni polovičnej maloobchodnej ceny. Pokiaľ má produkt opravovanú vadu alebo je starší ako rok, cena sa môže pohybovať na úrovni 30% – 40% z maloobchodnej ceny.