Kiting rozdeľujeme na viacero druhov. Jazdu na snehu s využitím lyží alebo snowboardu nazývame snowkiting. Jazda na tvrdom povrchu alebo tráve pomocou mountainboardu alebo bugginy je známa ako landkiting. Najznámejší a najrozšírenejší je kiteboarding nazývaný aj kitesurfing, keďže je to varianta na vode.

kiting na slovensku

Snowkiting

Slovensko je známe svojím hornatým prostredím. Dostatočné množstvo kopcov, snehových pokrývok, zimné zasnežené hrebene, a často premávajúci vietor sú dôkazy o budúcnosti snowkitingu na Slovensku.

Landkiting

Praktizovanie kitingu na lúke s využitím bugginy, mountainboardu. Na spevnenom povrchu môžme pridať tiež kolieskové korčule. Vhodné podmienky na praktizovanie tohto druhu nájdeme jednoducho. Lúku alebo tvrdý povrch nájdeme za každým rohom.

Kiteboarding

Vodných plôch je na našom území dostatok. Osobne tieto plochy považujem vhodné pre pokročilých jazdcov. Vietor na vodných plochách je častokrát nárazový s meniacim sa smerom. Učenie kitingu v hlbokej vode tiež nie je najvhodnejšou variantou. Vodné plochy sú často obklopené stromami, ktoré vytvárajú či už veternú, alebo pevnú prekážku, na ktorej si môžete ľahko poškodiť výbavu. Ak sa chcete naučiť kiteboarding, odporúčam vycestovať za hranice a spojiť príjemné s užitočným. Po základných skúsenostiach s kiteboardingom sa náročnejšie podmienky na slovenských vodách stavajú ľahšími. Kiteboarding sa tak stáva dostupnejším aj u nás.

Vietor

Vietor je pri kitingu základ, pretože predstavuje primárny zdroj energie pre draka. Ideálny vietor pre aplikovanie kitingu je okolo od 5m/s do 9m/s.  Pred kajtovaním je dôležité zistiť si informácie o predpovedi poveternostných podmienok. Najlepšie však podmienky ohodnotíte priamo na mieste vlastnými očami. Na Slovensku máme vo všeobecnosti nárazový a rýchlo sa meniaci smer vetra. Sledujte to a nepodceňujte. Matka príroda môže byť nevyspytateľná a poveternostné podmienky sa môžu zmeniť mihnutím oka.

Slovensko je krajina s množstvom vodných plôch, trávnatých porastov a nemáme núdzu ani o krásne hrebene kopcov. Podmienky kitingu skutočne prajú. Vážme si ich, a využime ich.