Zrod snowkitingu:

K úplnému zrodu Snowkitingu sa zapríčinil Nemec menom Dieter Strasilla, hoci mnohý iný slúžili ako inšpirátori a spoluexperimentári. Strasilla strávil väčšiu časť 60. rokov snahou o rozvoj lyžiarskeho športu poháňaného vetrom, ale až v roku 1972 prišiel s prototypom snowkite. Jeho výstroj mu umožnila kĺzať sa po snehu, ale aj zdvihnúť sa do vzduchu.

Šport sa v priebehu osemdesiatych rokov ďalej rozvíjal. Američania si snowkiting vo veľkej miere osvojili a zvyšok sveta za nimi nezaostával. Vybavenie a technológie sa stávali dostupnejšími, neustále sa modernizovali až do dnešnej podoby. Vďaka modernizácii sa zo snowkitingu stáva bezpečnejší a dostupnejší šport pre všetky vekové a váhové kategórie. Prvé zrody na Slovenskom území sme mohli zažiť koncom 20. a začiatkom 21. storočia. V roku 1998 hovoríme len o niekoľkých nadšencoch.

Význam slova:

Slovo Snowkiting pochádzajúce z anglického slova snow- sneh a kite- šarkan v spojení so slovesnou koncovkou ing- činnosť nám vznikne slovo snowkiting. V preklade športová činnosť na snehu s využitím ťažného šarkana sa nazýva snowkiting. Veľmi často používané slovo aj snowkite alebo v slovenčine lyžovanie so šarkanom, alebo lyžovanie s padákom.

Čo potrebujeme?

Na praktizovanie snowkitingu potrebujeme vhodné poveternostné podmienky t.j. minimálny vietor 4m/s, zasneženú lúku a výbavu. Konkrétne je potrebný, kite/šarkan, ktorý je originálne určený pre ťah jazdca, originálny trapéz továrenskej výroby, kde si daný jazdec zahakne šarkana o železný hák, ktorý je hlavným zmyslom trapézu, aby celú ťažnú silu nedržal v rukách, lyže/snowboard, taktiež je odporúčaná aj prilba pre bezpečnosť jazdca. Pri snowkitingu si zvolí daný jazdec či bude ťahaný na lyžiach alebo snowboarde, či chce byť ťahaný po zasnežených lúkach, alebo sa chce vytiahnuť do zasneženého kopca. Samozrejme závisí to od skúsenosti jazdca. Jazda v kopcoch a vo voľných kopcovitých terénoch sa odporúča skúsenejším jazdcom, a to z dôvodu bezpečnosti. Poryvy vetra bývajú v týchto podmienkach nebezpečné. Taktiež, ako každý šport aj snowkiting má svoje pravidlá. Ide hlavne o pravidlá z bezpečnostných dôvodov. Najdôležitejšie pravidlá sa skladajú z výberu vhodného terénu, výberu vhodnej veľkosti šarkana, nepreceňovanie svojich síl. Pri porušení týchto hlavných pravidiel môže dôjsť k úrazu. Vhodné podmienky na praktizovanie tohto športu nám ponúkajú hlavne vyššie položené miesta, ako je okolie Tatier, kde sú vhodné poveternostné a snehové podmienky. Práve v týchto oblastiach sa usporadúvajú snowkiting kurzy.