Kiteboardingová komunita sa každým rokom zväčšuje o stovky dokonca o tisíce nových nadšencov. Niektorý to myslia s kitebaordingom vážne a hneď po absolvovaní kurzu sú odhodlaní si zakúpiť kiteboardingovú výstroj a brázdiť vodné plochy. Niektorý tento šport prevádzkujú rekreačné a sú im postačujúce sezónne tripy, na ktorých si vedia danú výstroj požičať. Aktívny kiter, menej aktívny kiter pri oboch úrovniach platí len jedno pravidlo. A to je: Správať sa bezpečne o seba, a byť najbezpečnejším aj pre svoje okolie!!! Preto vám ponúkam týchto 5 rád v piatich najčastejších chybách pri štarte kita na brehu.

Chyba 1. Nesprávne naviazané šnúry

Častá situácia, ktorá vzniká hlavne pri malom priestore na odmotávanie šnúr.

Rada: Šnúry odmotávajte po vetre. Taktiež nezabúdať na pretočenie baru. Červenú farbu na bare pri naviazaní máme v pravo keďže máme kite pretočený.

Chyba 2. Nezapnutý leash

Zapnutý leash pri štarte je veľmi dôležitý prvok, keďže každú chybu viete prostredníctvom odpálu vyriešiť behom sekundy. Ak si však zabudnete zapnúť leash, tak behom sekundy pri odstrele kita ste nevyriešili chybu, ale ste si vytvorili problémy. Dotrhaný kite na strome s celodennou myšlienkou, ako ho dám dole je dosť nepríjemná chvíľa.

Rada: Osvojte si návyk zapínania leashu ako prvé. Najprv si zapnem leash a potom si zapínam chicken loop do háku.

Chyba 3. Štart kita vo vetre

Štartovanie kita za veternými prekážkami, ako sú stromy, maringotky a iné je veľmi nebezpečná vec. Je tam rozbitý, turbulentný vietor a šarkan nereaguje správne tak, ako by mal. Častokrát vidíme, ako kite padá na zem.

Rada: Štartujte kita najbližšie pri vode a nedávajte ho hneď na 12-tku.

Chyba 4. Ruky z baru

V okamihu ak dáva jazdec ruky z baru preč, pripravuje sa o možnosť riadenia draka. Stačí len malý veterný poryv, na ktorý musí jazdec okamžite reagovať. Ak nemá ruky na bare, zbavuje sa tejto možnosti a kite ho vie nebezpečne potiahnuť.

Rada: Ruky majte vždy na bare.

Chyba 5. Voľba pomocníka

Nafukovacie kity sa štartujú najbezpečnejšie pomocou pomocníka, ktorý vám pomôže zdvihnúť kita a držať ho na kraji veterného okna. Veľmi nebezpečnou situáciou je ak daný pomocník s tým nemá skúsenosti. Častokrát ide s kitom do zlej veternej pozícii, vytáča ho do zlej pozície a nesprávne ho drží. Tieto chyby sa zvyčajne trestajú.

Rada: Pred vyžadovanou pomocou sa najprv spýtajte danej osoby či to už niekedy robil, či vie, ako sa to robí správne. Ak vidíte osobu, ktorá má tieto zručnosti, tak choďte za ním žiadať o pomoc, aj keď je ďalej od vás. V tejto komunite si navzájom všetci radi pomáhame.

Tieto rady sú úlomky z mnohých potrebných informácii k aplikovaniu kitesurfingu. Kiteboarding je adrenalínový, bezpečný, ale aj nebezpečný šport. Bezpečnosť záleží od vás od daných informácii, ktoré musíte prijať a aplikovať ich do praxe. Čím viac informácii aplikovaných v praxi máte, tým je pre vás kiteboarding slobodnejším.